top of page
Zen
Friday
Jetty
World
Basketball
Saturday
Sand
Folk
Cafe
Juran.jpg
YM1.jpeg
BellaMaree13.png

VENUE MAP

NSF2023-Flyer-Map-Back-V7.png

THURSDAY 11 MAY

Film Premiere @ BCC Cinemas Casuarina

 

6.30pm - The Boat with No Name Opening Night Red Carpet Event with No Red Carpet!

FRIDAY 12 MAY

Zen Rooftop Dance Stage

5.30pm - Rosebery Primary School

5.35pm - Tip Top Circus

6.00pm - Tunas Mekar Cultural          Collective

6.15pm - Top End Mustangs

6.30:pm - The K-pop Mob

6.45pm - Northern Tango

7.00pm - Darwin Samba Team

7.10pm - Studio 27 Dance Co

7.30pm - OPA Greek Dance (Photo by  Bill Catis)

8.00pm - Keltikka

8.40pm - Swing Dance NT

9.00pm - NT Rockers

OPA Dance Darwin 02 by Bill Catis.jpg

Nightcliff Sports Club Legends Stage

6.00pm - Max Fredricks

7.00pm - The Governors

8.15pm - The Neo

World Stage | Oasis Bellydance Tent

5.00pm - Oasis

5.30pm - Egyptian Drum Workshop

6.00pm - Oasis Pirates & Tribal Fusion

6.30pm - Junior Bellydance Workshop

7.00pm - Oasis Folkloric Fusion & Swords

7.30pm - Adult Bellydance Workshop

8.00pm - Oasis 'The Red & Black Set'

8.30pm - Live Music with Azadi

9.00pm - Oasis 'An Oriental Cabaret'

Foreshore Café Stage

5.00pm - Sarah Marion

6.00pm - Emma Stocker

7.00pm - Daryl Barber

Roving Performers | 5pm - 8pm

Darwin Districts Pipes & Drums

Tip Top Circus

Roving School of Glowing Jellyfish

Juggler, Michael Connell

Julsy Spirals Hula Hoops

Trevor Jenkins Roving Sculptures

Ghostbusters NT

Noodle E String Roving Poet

Top End Folk Club Scrubfowl Stage

6.00pm - Richard Mellick

6.30pm - The Nerve

7.30pm - Crocodile Country

8.30pm - Charlie & The Black Pepper  Band

NT Music School Da Capo.jpg

Banyan Music Stage

6.00pm - NT Music School (Pictured)

6.30pm - Good Shepherd Lutheran  College

7.00pm - June Mills Welcome to  Country

7.15pm - Juran (pictured)

8.30pm - East Point

After Party @ Nightcliff Sports Club

 

10.00pm - Dr Elephant

Tickets $15 | This event is a fundraiser for Seabreeze 2024 and beyond

SATURDAY 13 MAY

Zen Rooftop Dance Stage

3.00pm - Baby Ballet

3.15pm - Rosebery Primary School

3.25pm - Darwin Performance  Academy

3.45pm - Nightcliff Middle School

4.00pm - Dance Construct

4.30pm - OPA Greek Dance Darwin

4.50pm - Rince Nah Eireann

5.10pm - Rix Kix

5.30pm - TRACKS Grey Panthers

5.45pm - Darwin School of Ballet

6.05pm - Macondo Colombian Dance  Group

6.30pm - The K-pop Mob

6.40pm - St John's Catholic College

 Hip Hop

6.50pm - Bailamos Latin Dance

7.00pm - Darwin Samba Team

7.15pm - Darwin Middle School

7.30pm - OPA Greek Dance Darwin

7.50pm - Tricky's Hip Hop Studio

8.00pm - Riley P | Hip Hop tribute to  Palmo Stingah

8.15pm - Yung Milla (Pictured photo by RachelRachel Photography)

8.30pm - Seabreeze Doof with DJ Charly  Templar

Foreshore Café Stage

2.00pm - The Gemini Project

3.00pm - Ten Strings

4.00pm - Thatisme aka Jade Jackson   Taminmin College

4.20pm - Saanvi

4.30pm - Paddy Norm

5.10pm - Heidi Barker, Dripstone  Middle School

5.30pm - Jennie Attrill

6:30pm - Sand Sculpture Prize  Presentation

6.45pm - Jacko, Erin & Wayne

World Stage | Oasis Bellydance Tent

3.00pm - Gravy Train

5.00pm - Oasis (photo by Foldback  Media NT) 

5.30pm - Egyptian Drum Workshop

6.00pm - Oasis Pirates & Tribal Fusion

6.30pm - Junior Belly Dance Workshop

7.00pm - Oasis Folkloric Fusion &  Swords

7.30pm - Open Ages Bellydance  Workshop

8.00pm - Oasis 'The Red & Black Set'

8.30pm - Live Music with Azadi

9.00pm - Oasis 'An Oriental Cabaret'

Oasis Bellydance Tent in 2019.jpeg

Nightcliff Pool

3.00pm - 7.30pm FREE ENTRY

Relax, take time out, cool off, watch the sun set!

Thanks to City of Darwin and The Y

 

Spoken Word Stage

3.30pm - Lance Lawrence

4.30pm - Paul Bayetto

5.30pm - Dylan Barry

5.45pm - Julsy Spirals Hula Hoops

6.00pm - Darwin Comedy Den

7.00pm - Amanda Lilleyman Poet

Top End Folk Club Scrubfowl Stage

3.00pm - Mel & Rich (Photo by  Nicholas Parry)

4.00pm - Jigsaw Collective

5.00pm - Gentrified Ferals

6.00pm - Four Bars In

7.00pm - Gypsy Schmidt & Per  Forsberg

8.00pm - Rock n Swing

Mel_and_Rich.jpeg

Community Bank Nightcliff

Jetty Art Space | Public Voting

3.00pm onwards Saturday & Sunday

MADE Concepts 3x3 Basketball Space

5.00pm - 9.00pm Saturday & Sunday

Nightcliff Sports Club Legends Stage

3.00pm - Diegos

4.00pm - The Ovulators

5.00pm - The Hill People

6.00pm - Tibby Quall Welcome to  Country

6.15pm - Alice Cotton

7.15pm - Bernie Bremond & the  Troppo Lounge

8.30pm - Poison Whiskey

Roving Performers | 5pm - 8pm

Darwin Districts Pipes & Drums Tip Fairy Jill Parade

Roving School of Glowing Jellyfish

Juggler, Michael Connell

Julsy Spirals Hula Hoops

Trevor Jenkins Roving Sculptures

Ghostbusters NT

Noodle E String Roving Poet

Banyan Music Stage

3.30pm - Dripstone Middle School  Rock Band

4.00pm - Essington School Senior  Strings Ensemble

5.00pm - Darwin Middle School

6.00pm - The Cyclones

7.00pm - Double Dinghy

8.00pm - David Spry & The Green  Ant  Mob

9.15pm - Zilwa

Community Village

3.00pm - June Mills Witladla  Children's Book Readings

5.00pm - Dream Impact Inspire DJ  Workshop with Charlie Templar

After Party @ Nightcliff Sports Club

 

10.00pm - Tez Gore Mega Jam Band

Tickets $15 | This event is a fundraiser for Seabreeze 2024 and beyond

SerpentSandSculpture.jpg

Natasha Fyles Sand Sculpture Competition joined by Darwin Surf Life Saving Club

2pm - Sand Sculpting begins on Nightcliff Beach

4:30pm - Judging begins

6:30pm - Prize Presentations @ Foreshore Cafe Stage

SUNDAY 14 MAY

Zen Rooftop Dance Stage

3.00pm - Good Shepherd Lutheran  College

3.10pm - Kyle Walmsley

3.30pm - Darwin Line Dancers

4.00pm - Tara Academy Irish Troupe

4.30pm - Royal Existence Dance  Academy

5.10pm - Top End Zumba

5.40pm - SAMs Dance Studio

6.10pm - HRS Kuda Lumping

6.15pm - Darwin Cloggers

6.35pm - The K-pop Mob

6.45pm - Keltikka

6.55pm - Bailamos Latin Dance

7.20pm - Lady Q Burlesque

7.25pm - Sherri Lee Volua

Foreshore Café Stage

1.30pm - Katharina Studio

2.00pm - Michael Best

3.00pm - Mandy & Phil

4.00pm - Casey Jane

5.00pm - Meg & Ali

6.00pm - Emma Connellan

6.30pm - Crystal Robins

Banyan Music Stage

4.00pm - Haileybury Rendall School

5.00pm - Tambal Band

6.15pm - Bella Maree (pictured)

7.00pm - Wirrinyga Band

8.15pm - Darwin World Mix

Spoken Word Stage

3.30pm - Paul Bayetto

4.00pm - Lance Lawrence

4.30pm - Deadly Darwin

5.30pm - R & R Musical Comedy

World Stage | Oasis Bellydance Tent

3.00pm - Top End Rhythm Academy

4.00pm - J'Del

5.00pm - The Key Changers

5.30pm - Soul Dog Dreaming

6.30pm - Michael Roseth & The Boats  Ashore

7.15pm - Mostly Cringe

Nightcliff Community Bank

Jetty Art Space | Public Voting

3.00pm onwards Saturday & Sunday

MADE Concepts 3x3 Basketball Space

5.00pm - 9.00pm Saturday & Sunday

Nightcliff Sports Club Legends Stage

3.00pm - Stereobate

4.30pm - June & Ali Mills

4.45pm - Nora Lewis, Nimila Heys &  Yolanda  Davidge

5.00pm - Epic Phannies Duo

5.40pm - Serina Pech

6.20pm - Sarah Baxter & Band

7.20pm - Prayer Corby & Band

8.10pm - Lilla Wellington & Band

Community Village

3.00pm - June Mills Witladla  Children's Book Readings

Top End Folk Club Scrubfowl Stage

3.00pm - Sally Balfour

4.00pm - Caorann

5.00pm - The Fanciful

6.00pm - Positively Mediaeval

7.00pm - Moped McChickenhead

8.00pm - Anula Dads Band

Ripple Effect.HEIC

Roving Performers | 5pm - 8pm

Darwin Districts Pipes & Drums 

Tip Top Circus 

Roving School of Glowing Jellyfish

Juggler, Michael Connell

Julsy Spirals Hula Hoops

Trevor Jenkins Roving Sculptures

Ghostbusters NT

Noodle E String Roving Poet

After Party @ Dom's Bar & Lounge

 

9.30pm - David Spry with The Seabreeze Allstars Sunday After Party Chilldown

Rapid Creek Artists Collective

10.00am - 2.00pm Rapid Creek Artists  Collective Open Studios

OTHER EVENTS

Nightcliff Markets Sunday 21 May

 

10.00am - Prize Presentations for Nightcliff Community Bank Jetty Art Space Awards

Pool
Legends
Word
Sunday
Village
Ripple
bottom of page